You are currently viewing Optymalizacja WordPress pod SEO 2019

Optymalizacja WordPress pod SEO w 2019 roku to ważne zagadnienie dla wszystkich, którzy korzystają właśnie z tego systemu zarządzania treścią. Internautów wiernych tej platformie ciągle przybywa, ale nie ma się czemu dziwić. WordPress jest prosty w obsłudze, przejrzysty, intuicyjny i przyjazny użytkownikowi. Nawet osoby za bardzo nieobyte z siecią doskonale radzą sobie z jego obsługą.  Jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym nie wspomniałem. WP jest również darmowy, co dodatkowo napędza jego popularność.

W założeniach WordPress miał być platformą blogową, jednak dziś „stawia” się na nim nie tylko dzienniki sieciowe, ale również witryny czy WordPress wtyczkanawet sklepy internetowe. Ważne jest jednak, by dobrze go dostosować do naszych potrzeb, również pod kątem SEO. Na początek napiszę więc o kilku przydatnych czynnościach, które należy wcielić w życie rozpoczynając przygodę z WP.

  1. Cache-owanie strony – tak zwany cache to pamięć podręczna Twojej przeglądarki internetowej. Jeśli nie ustawisz cache-owania, wówczas Twoja przeglądarka będzie za każdym razem (podczas każdej wizyty) pobierać dokumenty, obrazy i inne elementy Twojej strony. To znacznie wpłynie na szybkość jej ładowania. Cache-owanie powoduje, że wspomniane dane są pobierane tylko raz (podczas pierwszej wizyty), zapisywane na dysku twardym użytkownika, a przy kolejnych wizytach z niego pobierane.
  2. Minifikacja kodu strony – działania te związane są z ingerencją w kod źródłowy strony. To proces czyszczenia niepotrzebnych plików HTML, arkuszy CSS czy skryptów JavaScript. Dzięki temu zmniejszamy „wagę” danej witryny.
  3. Kompresja gzip – kolejny „myk”, który przyspiesza ładowanie naszej strony. Polega on na zastosowaniu bezstratnej kompresji danych, które przesyłane są z serwera na komputer użytkownika.
  4. Format /%category%/%postname%/ – pod tą tajemniczą nazwą kryje się preferowany format adresów URL, który sami możemy wyznaczyć w ustawieniach. Rekomendowane ustawienie jest bardzo przejrzyste i chętnie wybierane. Możesz je skonfigurować w sekcji „Ustawienia bezpośrednich odnośników”.

Optymalizacja WordPress – najlepsze wtyczki

Teraz zaprezentuję Ci najlepsze i najbardziej przydatne wtyczki, bez których nie ma mowy o właściwej optymalizacji WordPressa. Zacznijmy od Simple 301 Redirects. Umożliwia ona ustawić w prosty sposób trwałe przekierowania o oznaczeniu 301. Czym są przekierowania i kiedy należy je zastosować? Są one niezbędne, jeśli dana strona zmieniła swój adres URL. Stosujemy wówczas przekierowanie na nowy adres, by użytkownikowi nie wyświetlił się komunikat 404, mówiący o tym, że szukana strona została usunięta lub nie została znaleziona. Przekierowanie przełącza internautę na nowy adres i często nawet nie zdaje on sobie sprawy z tego, że trafił w nowe miejsce w sieci. Simple 301 Redirects może odsyłać do innej witryny lub innego obszaru Twojej strony.

Optymalizacja WordPress - najlepsze wtyczki

Kolejną godną polecenia wtyczką jest WP Speed Of Light. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona nadać naszemu WordPressowi prędkość światła. W praktyce pomoże ona w cache-owaniu strony, kompresji gzip i minifikacji (pisałem o tym powyżej), jak również zapewni optymalizację htaccess, system czyszczenia bazy danych i pełną integrację z systemem CDN (Content Delivery Network). Wtyczka umożliwia też przeprowadzenie testu szybkości strony.

Teraz czas na absolutny must-have, jeśli chodzi o narzędzia przydatne przy optymalizacji WordPressa. Przed Wami…

Wtyczka Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEOYoast SEO to niezwykle pomocna wtyczka w procesie optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek i pisania tekstów pod wytyczne SEO. Umożliwia ona między innymi wygenerowanie mapy strony XML, edycję plików .htaccess oraz robots.txt, kontrolę nad breadcrumbs, dodawanie linków kanonicznych, edycję adresów URL czy nawet importowanie ustawień SEO z innych wtyczek. Jak więc widać jest to bardzo przydatne i wygodne narzędzie dla pozycjonerów, ale nie tylko…

Yoast to również ulubione narzędzie copywriterów. Podczas tworzenia tekstu, wtyczka dokonuje analizy tworzonego contentu pod względem czytelności i SEO. I tak w tym pierwszym zakresie na bieżąco sprawdza między innymi nagromadzenie niemile widzianej strony biernej, długość akapitów i bloków tekstu w śródtytule czy użycie tak zwanych transition words. Są one uznawane za słowa, które nadają kierunek treści. To na przykład takie wyrażenia, jak: jednakże, niewątpliwie, podczas gdy, aniżeli, z pewnością, co więcej, ponadto, etc.

W zakresie SEO, Yoast kontroluje m.in. użycie słów kluczowych w tekście i śródtytułach, długość artykułu, użycie grafik z atrybutem alt czy zastosowanie linków wewnętrznych i zewnętrznych. Umożliwia również edycję i podgląd znaczników meta – title i description. Dzięki temu jeszcze przed publikacją możesz sprawdzić jak te atrybuty będą prezentować się w wyszukiwarce.

Yoast SEO

Optymalizacja zdjęć WordPress

Pracując z systemem WordPress, warto optymalizować zdjęcia zamieszczane na naszej stronie. Dzięki temu szybciej się załaduje. Dlatego też Optymalizacja zdjęć WordPresspolecam Ci skorzystanie z Robin Image Optimizer. Ta wtyczka redukuje wagę obrazków. Jej twórcy chwalą się, że program „uszczupla” grafiki o 80 procent bez straty jakości. Przed załączaniem zdjęć do WordPressa warto również „przepuścić” je przez kompresję na stronie https://tinypng.com. To inne, skuteczne narzędzie, które pomaga w procesie minimalizowania wagi plików graficznych.

Pamiętaj, że warto optymalizować rozmiar zdjęć, ponieważ na szybkość ładowania strony zwracają uwagę roboty Google. Jednak najistotniejsi są użytkownicy internetu, którzy nie lubią długo czekać. Jeśli dana witryna ładuje się dłużej niż kilka sekund, prawdopodobnie oszczędzą sobie dalsze czekanie i nigdy tu nie wrócą.

Na koniec pozostaje mi polecić Ci WordPressa, który jest obecnie najbardziej przyjaznym systemem zarządzania treścią. Korzystają z niego zarówno żółtodzioby, jak i wprawieni użytkownicy sieci. Jego popularność nie maleje, wręcz przeciwnie, a to jest chyba najlepszą rekomendacją.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Alicja

    Yoast SEO to bardzo pomocne narzędzie, prawdziwe combo wśród wtyczek WP. Również polecam!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.