You are currently viewing Optymalizacja sklepu internetowego

Optymalizacja sklepu internetowego to rzecz niezbędna, jeśli chcesz dotrzeć do wielu klientów i zarabiać realne pieniądze na swojej działalności w sieci. Jednowymiarowe, osiedlowe sklepy odchodzą do lamusa. Dziś każdy przedsiębiorca musi istnieć w przestrzeni internetu, a niektórzy swoje produkty sprzedają wyłącznie za pośrednictwem sieci www. Często jest to o wiele łatwiejsze niż posiadanie stacjonarnego punktu. Musi się jednak wiązać z maksymalną i przede wszystkim skuteczną promocją w wirtualnej przestrzeni. Mówimy wtedy o pojęciu e-handlu lub e-commerce.

SEO dla e-commerce – o czym nie możesz zapomnieć?

Można śmiało rzec, że SEO jest dla branży e-commerce kluczową kwestią… Bez odpowiedniej optymalizacji nie ma mowy o dalszym rozwoju tego sektora gospodarki. Sklepy internetowe, serwisy z ogłoszeniami czy portale aukcyjne – wszystkie te podmioty dążą do tego, by być jak najbardziej widoczne dla klienta i jednocześnie przyjazne. Optymalizacja nie jest jednak zadaniem łatwym i jednorazowym, dlatego warto poświęcić tej kwestii wiele uwagi. Niektóre firmy tworzą całe działy odpowiedzialne za SEO i pozycjonowanie. I często jest tak, że właśnie te przedsiębiorstwa są krok (albo nawet kilka kroków) przed konkurencją.

SEO dla e-commerce - o czym nie możesz zapomnieć

W tym tekście postaram się więc podpowiedzieć Ci co zrobić, by klient patrzył na Twój sklep przychylnym okiem. Na początek zajrzyj do mojego artykułu na temat optymalizacji treści oraz grafiki pod kątem SEO. To praktyczne porady, które sprawdzą się zarówno w przypadku witryn, blogów, jak i sklepów internetowych. Jeśli masz tę lekturę za sobą, czas na podpowiedzi dotyczące stricte e-commerce. Mam nadzieję, że dzięki nim przekonasz się, że optymalizacja sklepu internetowego nie musi być „czarną magią”.

Przejrzystość sklepu to podstawa

Nikt nie lubi robić zakupów w zagraconym i brudnym sklepie. Ta prawda wyniesiona z realnego życia znajduje swoje odzwierciedlenie również w internecie. Twój sklep musi być „poukładany” i posiadać odpowiednią strukturę.  Nie ma miejsca na nieporządek w kategoriach produktów czy reklamy nachodzące na tekst lub inne „bloki” strony. Jeśli dany produkt się skończył, usuń go lub „schowaj” jego stronę. Nie ma nic bardziej zniechęcającego, niż sytuacja, w której klient widzi produkt, a nagle okazuje się, że już go jednak nie ma w magazynie. Banery promujące poszczególne produkty muszą być czytelne, miłe dla oka i spójne z kolorystyką oraz linią graficzną witryny.

Responsywność sklepu to konieczność

Tu pojawia się określenie Responsive Web Design. W skrócie chodzi o to, by Twój e-sklep był skonstruowany w taki sposób, że jego wygląd i funkcjonalność dopasowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlany. W dobie postępującej techniki coraz więcej osób z internetu korzysta przede wszystkim przez telefony i tablety. Jeżeli nie dostosujesz strony do tych potrzeb, tracisz klienta na „dzień dobry”.

Stwórz opisy kategorii ze słowami kluczowymi

Taki zabieg pozwoli Ci zachować należyty porządek i przyciągnąć ruch. Natomiast klient otrzyma kompleksową informację o danej grupie produktów. Weźmy dla przykładu sklep ze sztukaterią wewnętrzną i elewacyjną. Dla każdej grupy produktów warto zrobić szeroki opis – artykuł ze słowami kluczowymi – w tym przypadku „sztukateria wewnętrzna” i „sztukateria elewacyjna”. Jeżeli podkategorią w sztukaterii elewacyjnej są listwy elewacyjne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by również dla tej podkategorii stworzyć obszerny opis. Mało tego – jest to wręcz wskazane.

Zadbaj o niepowtarzalne opisy produktów

To jeden z aspektów, na który jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy zwracają uwagę. W sklepach znajdują się niekiedy tysiące produktów z opisami przygotowanymi przez producentów. Jeśli weźmiemy taki produkt „na tapetę” i skopiujemy jego opis do wyszukiwarki Google, okazuje się, że funkcjonuje on w kilku lub kilkunastu sklepach. To źle wpływa na SEO, dlatego warto dążyć do tego, by copywriter wykonał unikalne opisy produktów, które pomogą lepiej wypozycjonować sklep.

Stwórz specjalne oferty dla klientów

Stwórz specjalne oferty dla klientówKażdy z nas lubi być rozpieszczany, a każdy klient lubi czuć się wyjątkowo. Dlatego jednym z pól, na którym możesz „zaplusować” na tle konkurencji, są właśnie promocje i oferty dla Twoich klientów. Z jednej strony mogą to być okazjonalne zniżki, ale warto pomyśleć na przykład o specjalnym programie bonusowym czy systemie rabatowym. Jeśli nie masz pomysłu – podejrzyj, jak zrobili to inni.

Rozwijaj sklepowe social media

Facebook, Instagram czy Twitter to dzisiaj podstawa interakcji z klientem. Pamiętaj, że z takiego sprzężenia zwrotnego możesz wyciągnąć ogromną wiedzę na temat Twojej działalności i jej postrzegania przez klientów. Być może nie zawsze będą to radosne i pochlebne wnioski… Lecz warto wsłuchać się w głos ludu i pracować nad swoimi słabymi stronami!

Optymalizacja sklepu internetowego – czego unikać?

Na koniec kilka słów o tym, czego unikać przy optymalizacji sklepu internetowego.

  1. Ważną kwestią są adresy URL poszczególnych podstron witryny, odsyłające do produktów. Unikaj więc nieprzyjaznych adresów URL! Postaraj się, by były one czytelne i przejrzyste i nie składały się z ciągu cyfr, znaków i liczb.
  2. Klienci lubią wystawiać oceny za produkty i usługi, więc umożliw im to. Unikaj ukrywania ocen punktowych lub komentarzy. Podobnie, jak w przypadku rozwiniętych social media, taka interakcja pozwoli Ci niwelować ewentualne niedociągnięcia.
  3. Unikaj braku wyszukiwarki w sklepie i możliwości filtrowania produktów. Bardzo często ludzie są ukierunkowani na znalezienie produktu o określonych parametrach. Jeśli będą musieli przekopywać się przez dziesiątki stron z produktami, zniechęcą się już na samym początku.
  4. Unikaj braku formularza reklamacji towaru.